02 kwietnia 2014

Mieszkańcy raciborszczyzny oddadzą hołd pomordowanym na Wschodzie [VIDEO]

Uczniowie, służby mundurowe oraz władze samorządowe wezmą udział w obchodach 74. rocznicy zbrodni katyńskiej, które 9 kwietnia odbędą się w Kuźni Raciborskiej. O idei podniosłych uroczystości i ceremoniale wojskowym, który będzie temu towarzyszył mówi nauczyciel kuźniańskiej ZSO Wojciech Gdesz oraz ppłk Andrzej Sygulski z WKU w Rybniku.Realizacja materiału: Jacek Gąska i Bartosz Kozina

Kim był płk Hugon Mijakowski?

Hugon Mijakowski - s. Władysława i Marii z Wiśniewskich, urodził się w 31 marca 1891 roku w Wieruszowie. Ukończył gimnazjum polskie w Łodzi, a następnie studia medyczne w Colegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Po studiach wstąpił do Legionów Polskich, a po 1918 roku do odrodzonej armii Wojska Polskiego. Został lekarzem pułkowym. W czerwcu 1920 roku wziął udział w walce z bolszewikami. Za męstwo i bezprzykładne bohaterstwo w niesieniu pomocy rannym został odznaczony Krzyżem Niepodległości i Złotym Krzyżem Zasługi. Za wzorową służbę został awansowany na kolejne szlify oficerskie. Wrzesień 1939 roku zastał go jako komendanta Szkoły podoficerskiej Piechoty w Koninie. Brał udział w wojnie obronnej. W nieznanych okolicznościach dostał się do niewoli radzieckiej; trafił do obozu w Kozielsku. Został zamordowany strzałem w tył głowy w lesie katyńskim.

/oprac. na podst. katyn.pamietam.pl oraz wojcin.pl/katyn_1940_6.php/

4 komentarze:

 1. Mam nadzieję, że w tym roku harcerze zapoznają się z jakimkolwiek ceremoniałem... bo daleko im do tego harcerskiego czy wojskowego, jaki reprezentują co roku na tej uroczystości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Malkontentów nigdy nie brakuje jak widać. Jest to JEDYNA uroczystość patriotyczna w całym powiecie i z roku na rok się rozwija. Zaczynała się od małej szkolnej akcji z sadzeniem dębu a w tej chwili na tą jedną godzinę zjeżdżają zainteresowani z połowy Śląska. Tylko nasi mieszkańcu mają to tradycyjnie w nosie, za to narzekać na forum zawsze potrafią. A może w tym roku warto przyjść i zobaczyć jak wygląda ceremoniał wojskowy?...

   Usuń
  2. Myślę, że tu nie chodzi o krytykę. Ważne, że są osoby, które chcą podtrzymywać pamięć o ważnych wydarzeniach historycznych. Ogromne brawa dla nich! Skoro jest to już któraś z rzędu uroczystość, to starajmy się ją robić coraz lepiej. Ja na pewno będę.

   Usuń
 2. Zaproszono WP? Świetnie! :) Tym bardziej radzę harcerzom dobrze się przygotować, bo rzeczywiście umundurowanie i ten ceremoniał leżał w ostatnich latach... tak, czy inaczej powodzenia! :)

  OdpowiedzUsuń