27 października 2011

Będą kwestować po raz szósty

W dniach od 29 października do 1 listopada przed bramą cmentarza parafialnego w Kuźni Raciborskiej odbędzie zbiórka funduszy na rzecz renowacji zabytków architektury cmentarnej.

Kwesta odbędzie się już po raz szósty. Organizatorem przedsięwzięcia jest Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej - Koło w Kuźni Raciborskiej. Zbiórka z roku na rok przynosi coraz większe wyniki. Od 2100 zł w roku 2006 po 4500 zł w roku 2010. Wzrastająca z roku na rok kwota sprawiła, że w ciągu pięciu lat wolontariusze zebrali w sumie 17 tys. zł.


Coraz lepsze rezultaty, to również wynik wielkiej ofiarności naszego społeczeństwa, którzy widząc z roku na rok wyraźne postępy w pracach renowacyjnych przy nagrobkach z przełomu XIX i XX w. nie szczędzą grosza i wrzucają do puszek nie tyle więcej, co po kilka razy.


Za uzyskane do tej pory pieniądze renowacji poddano 16 nagrobnych obiektów. Wśród nich są takie, które trzeba było remontować niemal od podstaw, jak również te, które wymagały tylko drobnych prac konserwacyjnych. Należy także wyraźnie podkreślić, że uzyskane w trakcie zbiórek pieniądze - poza remontem pomników - przeznaczane są na zakup zniczy, tabliczek informacyjnych, znajdujących się przy wyremontowanych nagrobkach czy cegiełek, które otrzymuje każdy darczyńca, gdy tylko wspomoże naszą akcję. A kwesta - jak zaznacza wielu mieszkańców - już na stałe wpisała się w kalendarz kuźniańskich wydarzeń.


Miejscem tegorocznej zbiórki - jak co roku - będzie rejon cmentarza parafialnego w Kuźni Raciborskiej. Wolontariusze (członkowie TMZR oraz nauczyciele i uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych) zaopatrzeni w imienne identyfikatory oraz puszki stać będą przed bramą kuźniańskiej nekropolii.


Zmianie w stosunku do ubiegłego roku ulegnie termin kwesty. W związku z tym, że 1 listopada przypada we wtorek, pierwszy dzień zbiórki rozpocznie się już w południe w sobotę, 29 października, a zakończy w Święto Zmarłych około godz. 20:00. Szczegółowy harmonogram przebiegu kwesty przedstawiać się będzie następująco:


- 29 października (sobota): godz. 12:00-18:00
- 30 października (niedziela): godz. 8:00-20:00
- 31 października (poniedziałek): godz. 8:00-20:00
- 1 listopada (wtorek): godz. 8:00-20:00


Patronat Honorowy nad akcją - tradycyjnie - objął opolski historyk prof. zw. dr hab. Stanisław Sławomir Nicieja. Hasłem przewodnim kwesty będą natomiast słowa byłego rektora Uniwersytetu Opolskiego - "Cmentarze to kotwice pamięci".


Zbiórce tradycyjnie towarzyszyć będzie wystawa zdjęć dotycząca przebiegu prac renowacyjnych przy nagrobkach rodziny Kionczyk oraz małżeństwa Johanny i Ernsta Plewig.


Warto na koniec zaznaczyć, że w planach przyszłorocznej renowacji znajdzie się krzyż wykonany z piaskowca z 1899 r., znajdujący się pośrodku głównej alei tuż przy grobie długoletniego kuźniańskiego duszpasterza - ks. Józefa Hanuska.


/TMZR w Kuźni Raciborskiej/

3 komentarze:

  1. i nawet za wstęp na cmentarz w tych dniach cza płacić. PŁAĆ i PŁACZ............

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie trzeba. Można. Wrzucenie datku do puszki nie jest obowiązkowe. Wspomożenie akcji jest indywidualną decyzją każdego odwiedzającego kuźniańską nekropolię.

    OdpowiedzUsuń
  3. Tego typu komentarze pochodzą od ludzi którzy nigdy nic do puszki nie wrzucają.

    OdpowiedzUsuń