sobota, 28 listopada 2015

Wyłoniono laureatów II Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego [FOTO / VIDEO]

W piątkowe przedpołudnie, 27 listopada w świetlicy wiejskiej w Turzu odbyło się podsumowanie II Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pn. "Lubię Teatr". Tym samym był to kolejny etap "Kulturobrania" - programu realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Kuźni Raciborskiej.



Organizatorem drugiej edycji konkursu był Oddział Zamiejscowy w Turzu Przedszkola nr 1 w Kuźni Raciborskiej i Miejska Biblioteka Publiczna w Kuźni Raciborskiej. Patronat honorowy nad realizacją konkursu objął Burmistrz Miasta Kuźnia Raciborska.


Celem konkursu było:

- inspirowanie zainteresowań plastycznych oraz promocja uzdolnionych twórców;
- rozwijanie zainteresowań teatrem, wyłonienie oryginalnych prac plastycznych pod względem estetyki wykonania;
- kompozycji, indywidualnego podejścia do tematu;
- czerpanie radości z procesu tworzenia;
- aktywizowanie dzieci i ich rodziców, opiekunów, nauczycieli we wspólną zabawę ze sztuką;
- rozbudzanie wyobraźni plastycznej oraz własnej kreatywności;
- promocja placówki, miejscowości i gminy w skali kraju.


Do konkursu zgłoszono 130 prac z 48 przedszkoli z całej Polski. A wśród nich znalazły się placówki z: Gorzowa Wielkopolskiego, Krakowa, Warty, Białej Podlaskiej, Lublina, Ustronia, Rudnej, Żywca, Budzowa, Świebodzic, Spytkowic, Olsztyna, Sosnowca, Wałbrzycha, Łodzi, Rybnika, Lublina, Będzina, Rybnej, Jastrzębia Zdroju, Grodkowa, Warszawy, Jabłonnej, Węgierskiej Górki, Tychów, Ciechanowa, Łowicza, Nowego Sącza, Gorlic, Radomia i Andrespolu.

Inspiracją do wykonania prac były obejrzane przez dzieci spektakle teatralne: "Czerwony Kapturek", "Pinokio", "Księżniczka Alina", "Królewna Śnieżka", "Kopciuszek", "Kubuś Puchatek", "Czerwony Kapturek na ludową nutę", "Jaś i Małgosia", "Kot w butach", "Trzy świnki", "Roszpunka", "Calineczka", "Tajemnica skarbu na kurzej nóżce", "Śpiąca królewna", "Bajka o smoku Wyśmiewaczku i Marysi Okropnisi",  "Mała syrenka", "Złotowłosa i trzy niedźwiedzie", "Alicja w krainie czarów", "O smoku wawelskim", "Plastusiowe przygody", "Brzydkie kaczątko", "Władca skarpetek", "Złota rybka", "Ach ta mysia", "Zimowa przygoda", "Ładne kwiatki", "Królowa Śniegu", "Piękna i bestia", "Kubuś Wiercipięta", "Pierwsze śniadanie w gnieździe bociana", "Przygody misia", "Tygrys Morgan i przyjaciele".

Kryteria oceny prac:

- Zgodność z tematem;
- Walory artystyczne i estetyczne;
- Ciekawa interpretacja proponowanej tematyki; 
- Stopień samodzielności dziecka w czasie wykonywania pracy.

Z wszystkich prac zostanie utworzona w MOKSiR wystawa pokonkursowa. Na obejrzenie wystawy zostaną zaproszone przedszkolaki z całej gminy.


Wyboru najlepszych prac dokonało jury w składzie: wiceburmistrz Gabriela Tomik, przewodnicząca Rady Miejskiej Sabina Chroboczek-Wierzchowska, sołtys Turza Marcelina Waśniowska, kierownik Referatu Edukacji, Sportu i Promocji Wiesława Czogała, dyrektor Przedszkola nr 1 w Kuźni raciborskiej z Oddziałem Zamiejscowym w Turzu Renata Domańska oraz wychowawczynie obu przedszkolnych placówek. W wyniku wspólnej narady zdecydowano, że laureatami tegorocznej edycji zostali:

Kat. dzieci w wieku 3-4 lat:

I MIEJSCE: Zofia Malinowska, lat 3, Językowe Przedszkole Integracyjne "W Kasztanowym parku" w Chełmie
II MIEJSCE: Paweł Staworski, lat 4, Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Korytkowie Dużym
III MIEJSCE: Zofia Pawłowska, lat 4, Niepubliczne Przedszkole Artedo w Markach
WYRÓŻNIENIE: Lena Jamrógiewicz, lat 4, Niepubliczne Przedszkole Językowe "Akademia Małych Tygrysków" w Rybnej
WYRÓŻNIENIE: Adam Dziędziora, lat 4, Niepubliczne Przedszkole Językowe "Akademia Małych Tygrysków" w Rybnej.


Kat. dzieci w wieku 5-6 lat:

I MIEJSCE: Lilla Gosk, lat 5, Samorządowe Przedszkole w Andrespolu - Oddział w Wiśniowej Górze
II MIEJSCE: Alicja Białogłowy, lat 5, Przedszkole Miejskie nr 17 w Gorzowie Wielkopolskim
III MIEJSCE: Natasza Zapała, lat 5, Samorządowe Przedszkole nr 79 w Krakowie
WYRÓŻNIENIE: Patrycja Chmielewska, lat 5, Przedszkole Publiczne nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Świebodzicach
WYRÓŻNIENIE: Maria Saltawa, lat 5, Przedszkole nr 11 w Żywcu
WYRÓŻNIENIE: Paulina Grycz, lat 5, Przedszkole Gminne w Rudnej.


Na koniec przed dziećmi wystąpił aktorski duet z Teatru Edukacji i Profilaktyki "Maska" z Krakowa,
który w przedstawieniu "Rycerz i Bestia". Prócz dobrej zabawy, spektakl miał przesłanie ekologiczne, bowiem aktorzy uczyli najmłodszych segregowania śmieci.


Oprac. tekstu, video i zdjęcia: Bartosz Kozina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz